Behind the TRUCK - Tobias Gustafsson - ottossontruck

Behind the truck

Behind the TRUCK - Tobias Gustafsson

Servicetekniker - Ottosson Truck - Skåne / Blekinge / Småland

Behind the TRUCK - Tobias Gustafsson

I vår reportageserie ”Behind the Truck” vill vi presentera människorna bakom truckarna på Ottosson Truck. I dag får ni träffa servicetekniker Tobias.

Behind the TRUCK – Tobias Gustafsson

Tobias Gustafsson bor på Listerlandet i Blekinge, fyller sin fritid med ishockey och mekande med motorcyklar. För två år sedan började han på Ottosson Truck då han tog steget från bilbranschen där han arbetat i tio år.

– Jag var klar med bilarna. Det blev samma människor och samma arbetsuppgifter, det var dags att göra något nytt. Ottosson Truck sökte servicetekniker och jag tog chansen att söka, berättar Tobias.

– Det är en del som är lika mellan byggbranschen och att vara servicetekniker, berättar Tobias. Här skruvar vi med alla möjliga sorters truckar och maskiner som allt från 3 tons eltruckar till 30 tons dieseltruckar och allt däremellan. 

Trygg start trots nervositeten

Hur var det att komma in som ny?

– Jag var jättenervös de första gångerna jag skulle ge mig ut på fältet, framförallt eftersom vi servar just alla maskiner. Jag har fått mycket stöd från Ottosson Truck och mina kollegorna finns bara ett telefonsamtal bort. Det ger jättemycket stöd och trygghet. 

Det finns jättemycket kunskap på Ottosson Truck, säger Tobias.

– Vi har också en otrolig styrka i organisationen. Håkan Stanleysson som är verkstadsledare besitter enorm erfarenhet och en kunskap som man verkligen kan luta sig mot och på teknisk support finns Linus som alltid är snabb med att guida rätt. Det spelar ingen roll vad man står inför det finns alltid någon som svarar och stöttar. Det skapar en trygghet och en teamkänsla som betyder mycket när man är ute själv på fältet.

– Något annat jag uppskattar är arbetsmiljön. På Ottosson Truck jobbar vi med kvalitet snarare än stress. Här ska saker göras ordentligt och kunden ska känna sig helt trygg när vi lämnar platsen, det gör jobbet både roligare och mer hållbart. Vi jobbar långsiktigt och i relation med kunden. 

En egen servicebuss och ett eget flow

– I bilverkstan delade vi på gemensamma verktyg. Nu har jag min egen servicebuss och det är jag jätteglad över för här har jag min egna ordning och reda.

Du utgår från din servicebuss?

– Ja precis. Som servicetekniker på fält får jag mycket frihet att sköta mitt jobb. Det blir som mitt egna lilla företag, jag är hos mina kunder några fasta dagar i veckan och resten planerar vår serviceledare Johanna, Det fungerar väldigt bra! 

När vi träffar Tobias är han hos Tollo i Kristianstad för att göra tester och felsöka en maskin.

– Här är jag någon dag i veckan, när de har planerad service eller om något oväntat dyker upp. De ringer direkt till mig och det är precis så det ska fungera. Hos Ottosson Truck står alltid kunden i fokus och en del av det är att ha en dedikerad tekniker som verkligen känner verksamheten. Det skapar en trygghet och en regelbundenhet som kunderna uppskattar.

– Sen händer det förstås att en annan tekniker rycker in och vid större arbeten samarbetar vi ofta två för att lösa uppgiften så effektivt som möjligt. Men grunden är att kunden alltid ska veta vem de kan vända sig till, det ger trygghet och gör att vi kan leverera god service och samtidigt skapa långsiktiga relationer. 

Tekniker och sälj – ett viktigt samspel

Kristianstad ingår i Antons säljområde och samarbetet mellan honom och Tobias fungerar redan smidigt.– Vi jobbar tillsammans kring kunderna, säger Anton. Vi blir som ett team där vi har vår egen löpande kommunikation för att skapa bästa förutsättningar för kunden.

– Det skapar en extra trygghet för kunden när både tekniker och säljare kan vara med och reda ut problem, eller förklara varför en maskin kanske behöver uppgraderas. Och märker jag att något saknas eller tar onödigt mycket tid, då tar jag det vidare till Anton. Det är ett viktigt samspel där målet alltid är att kunden ska få den bästa lösningen.

Framtiden

– Jag trivs på Ottosson Truck och ser ljust på framtiden, säger Tobias. Här är det höga men rimliga krav och jag vill fortsätta utvecklas och lära mig så mycket som möjligt om alla typer av maskiner. Jag trivs riktigt bra.

Läs även Antons Behind the Truck – Säljare i nordöstra Skåne och Begagnatansvarig Sverige